Na terenie Polski istnieje około 800 wież ciśnień różnego rodzaju. Wieże ciśnień są to obiekty techniczne odpowiedzialne za dopływ wody do odbiorców. W celu uzyskania odpowiedniego ciśnienia dostarczanej wody zbiornik wody w wieży umieszczany jest jak najwyżej w jej górnej części. W ten sposób bez dodatkowych elementów zasilających a jedynie dzięki prawom fizyki woda ze zbiornika jest rozprowadzana dalej poprzez sieć wodociągów. Z tego też wynika specyficzny wygląd wież ciśnień. Funkcjonalność i zasady działania wież ciśnień są jednakowe, różni je od siebie tylko forma architektoniczna. Zabytkowe i starsze wieże ciśnień różnią się znacznie od tych nowszych. Główny nacisk w przypadku tych pierwszych został położony na ciekawy projekt architektoniczny, bogate zdobienia i szczegółowe detale. Natomiast priorytetem przy budowaniu nowszych wież była raczej funkcja użytkowa niż walory estetyczne. W związku z postępem technicznym wieże ciśnień w większości stały się bezużyteczne. Zastąpiono je hydroforami, a w przypadku wież kolejowych wyparte zostały poprzez zastąpienie parowozów nowymi rozwiązaniami.
Obecnie wiele wież ciśnień stoi nieczynnych i niszczeje. Niektóre ze względu na zły stan techniczny albo z braku pomysłu na ich ponowne wykorzystanie zostały zburzone. Tylko nieliczne zostały wykorzystane i przekształcone na np. restaurację, kawiarnię, biura, maszt radiowy czy punkt widokowy. Każda z tych budowli jest wyjątkowa i unikalna, niezwykle interesująca architektonicznie i stanowi charakterystyczny element lokalnego krajobrazu większości miast. Różnorodność ich bryły, struktury i formy powodują, że są one ciekawym a także wyróżniającym się elementem architektury przemysłowej w naszym kraju.
Mój projekt zakłada dokumentację fotograficzną zanikających obiektów architektury przemysłowej Polski na przykładzie wież ciśnień. Projekt jest zainspirowany pracą niemieckich fotografów Bernda i Hilli Becher, którzy w II połowie XX wieku zasłynęli ze stworzenia cyklów fotografii typologii niemieckich budowli przemysłowych.
Nagrody:
2015 - International Photography Awards - Honorable Mention in Category Architecture: Industrial (Professional)